03.06.2024
Александър Петров е мениджър проекти и Senior Full-Stack Developer в Webiz.team и основател на SmartFi.bg. Тази година е част от журито в конкурса в сегмент „Програмиране“.
Като професионалист, разкажете ни накратко за своя път в дигиталната индустрия?
Моето приключение в дигиталния свят тръгна преди около 20 години с една мечта - да създавам сайтове които продават по цял свят, по нов, иновативен начин. Първият ми професионален проект беше малък онлайн магазин за семейния бизнес, удовлетворението от успеха беше огромно и запали искрата в мен.
След няколко години работа по този и други проекти на свободна практика, реших, че е време да направя следващата стъпка и основах своята бутикова агенция. Вече близо 15 години се занимавам професионално с уеб разработка, като с екипа ми създаваме цялостни уеб решения за различни клиенти. Специализирахме се в дизайн и разработка на сайтове и уеб приложения за стартъп проекти и развиващи се бизнеси, което ни позволи да работим с някои от най-иновативните идеи и хора.
През годините спечелихме доверието и развихме дългосрочни отношения и с няколко международни компании. За тях създаваме и поддържаме цялостното им уеб присъствие, като обслужваме десетки милиони посещения месечно. Тези взаимоотношения ни помогнаха да растем и да се развиваме заедно с нашите клиенти, създавайки стабилна основа за бъдещето.
Какво ви привлече да станете част от Сайт на годината?
Вдъхновява ме идеята да оценяваме и награждаваме най-добрите уеб проекти в България заедно с други опитни колеги. Това е и чудесна възможност да споделя своя опит и да допринеса за развитието на българската дигитална индустрия.
Какви проекти очаквате да видите като участници в "Сайт на годината 2024"?
Уеб пространството става все по-стандартизирано, затова очаквам да видя проекти с различни и иновативни подходи, перфектни имплементации и UX, насочен към потребителите.
Готов ли е бизнесът в България да е по-смел по отношение на своето дигитално присъствие?
Абсолютно! Бизнесът няма избор, освен да се движи с пазара, а той отдавна е глобален. Когато се бориш за вниманието на клиентите в глобалния контекст, трябва да си смел и проактивен, в противен случай оставаш извън бизнеса.
Какви са основните предизвикателства, с които се сблъскват уебсайтовете днес?
Основните предизвикателства са свързани с комуникирането на ползите за потребителя достатъчно бързо и ясно, защото потребителите са все по-нетърпеливи. В днешния шумен информационен свят, уебсайтовете трябва да се открояват и да се запомнят лесно. Освен това, променящите се алгоритми на търсачките също представляват голямо предизвикателство, както и постигането на перфектна производителност за всички устройства и локации по света.
Какво Ви вдъхновява? Бихте ли посочили книга, блог, сайт, подкаст, който да вдъхнови и участниците в Конкурса?
Мога да препоръчам съдържанието на AJ&Smart, The Futr(Chris Do) и с по-техническа насоченост Hyperplexed и Fireship. Техните материали са едновременно полезни и вдъхновяващи за всеки, който иска да се развива в уеб индустрията.