14.10.2024
Дарина Тодорова, Емилия Георгиева, Кристи Коп, Анастасия Фердова и Пламен Петров са членовете на тазгодишното Младежко жури в сегмент „Дизайн“. Те са амбициозни и готови да се сблъскат с предизвикателствата, които ги очакват. Вижте какво споделят те и научете повече за тях в следващите редове.
Представете се накратко.
Дарина: Казвам се Дарина и съм студентка в Нов български университет със специалност “Уеб дизайн и графична реклама”. Занимавам се професионално с дизайн от над 2 години, като в момента съм уеб дизайнер в софтуерна фирма.
Емилия: Казвам се Емилия, на 23 години съм и вече от три години работя като UX/UI дизайнер.
Кристи: Казвам се Кристина Коп, идвам от не-далечната Унгария, и живея в София от 2019-та г. Дойдох с Еразъм+ да уча един семестър в НХА през 2018 г., после завърших и магистратура, по "Дигитална сценография и анимация" там. Обичам природата, да пътувам, кухнята на Близкия изток, всякакви книги и филми, езиците, и да предизвикам себе си постоянно (скоро се записах за полумаратон) и да общувам с хора с подобни интереси.
Анастасия: Казвам се Анастасия Фердова и в момента съм студентка в Нов български университет, където следвам бакалавърска степен по Графичен дизайн и втора специалност - Уеб дизайн и графична реклама.
Пламен: Казвам се Пламен, на 20 съм и се самоопределям като един много амбициозен, търсещ развитие и постоянно стараещ се да се надгражда човек.
Как избрахте да се развивате в сферата на дизайна?
Дарина: С дизайн в истинската му същност се срещнах по време на една от инициативите на “Аз мога - тук и сега”. По това време учех в паралелка с “Графичен дизайн”, но исках да стана лекар. Бях една нищо неподозираща ученичка, която си тръгна много вдъхновена от менторите и хората, с които се запознах. Тогава беше повратният момент, в който си казах, че това е моето нещо и съм открила призванието си. В дизайна ми хареса това, че мога да обвържа креативността си с аналитичното си мислене, защото дизайнът не е изкуство, а е решение на бизнес казуси, и аз истински му се наслаждавам.
Емилия: Винаги съм имала интерес към изкуството, рисувах изключително много и исках да намеря професия, която съчетава креативност и функционалност, което ме насочи към дизайна. Започнах да се развивам професионално още през първата година в университета и сега мога с увереност да кажа, че съм намерила перфектния екип. В Fundamental Studio работя с колеги по изключително разнообразни и интересни проекти, които ме предизвикват и разширяват познанията ми в нови и непознати сфери. Тези предизвикателства не само обогатяват професионалния ми опит, но и ми носят огромно удовлетворение.Вярвам, че с работата си допринасяме за значителни промени и въздействаме положително върху нашите клиенти и техните бизнеси, което за мен си е мерило за успех.
Кристи: Като дете мечтаех за живот, изпълнен с различни преживявания и възможности. Исках да говоря няколко езика, да живея в различни страни и да имам повече от една професия която обичам - защото има толкова много интересни, кой може въобще да избира от тях? Мисля че се намирам на правилната пътека към тази детска мечта, радвам се, че си пробвах себе си в толкова много неща. Всъщност разбрах едно нещо за дизайна като професия, който може да се дефинира по много начини и има много субкатегории. Избирайки това, повече не е нужно да си сменяш професията, просто стига да имаш достатъчно време през живота си да откриеш всичките му интересни ъгли. Пътят ми започна с изящното изкуство, и преминах през много приключения, театрални постановки, stop-motion анимации, детски занималня, самообучение по психология, докато стигнах до ИТ сферата. Тук виждам възможност дизайнът, който правим, да достигне до възможно най-много хора, и евентуално да им улесни живота. Интригува ме да съм част от от този процес на технологично развитие, който се случва пред очите ни.
Анастасия: Още от малка рисувах навсякъде и по всяко време, дори в часовете в училище, когато не беше позволено, което ме подтикна да търся професия, в която ще мога да изразявам творческите си идеи, без да ми се карат.
Пламен: Малко или много, цял живот имам допир с дизайн и изкуство. Винаги съм обичал да рисувам и създавам визуално красиви творби. В един момент открих, че освен красота, вкарани във функционалност, нещата които правя ще имат още повече смисъл за мен и останалите. Голям фактор за моето развитие е прекрасната ми майка, която винаги е мислила за мен, подкрепяла ме е и ме е насърчавала. Също така ме заведе на няколко ключови за мен събития, след които бях сигурен, че това е нещо, което ми носи удоволствие и искам да го правя.
Какви са най-големите предизвикателства, пред които се изправяте като млад дизайнер?
Дарина: Едно от най-големите предизвикателства за мен като млад дизайнер е да опозная добре бизнеса, за който адаптирам дизайна си. Другото голямо предизвикателство за мен е да имам поглед върху голямата картина, а не да задълбавам още в началото в детайлите. Човек трябва да има ясна визия и да задава правилните въпроси, за да стигне до правилния отговор и решение.
Емилия: В началото на кариерата си много от нас изпитват т.нар. imposter syndrome и се съмняват дали са достатъчно добри и дали работата им отговаря на най-високите стандарти (това за мен беше най-тежкото предизвикателство). Ключово беше да намеря подходящ екип, който ми предостави възможност за изява и ме подкрепя във всяка стъпка.
Кристи: Да се докажа в конкурентната среда е мисля че най-голямото предизвикателството, което може да се преодолее само с упорите работа и постоянство (и с няколко капки позитивност). А тази работа всеки ден е различна. Изграждаш, и постоянното поддържиш портфолиото, за да можеш да покажеш уменията и стила си на света. Учиш непрекъснато, четеш, гледаш, постоянно трябва да бъдеш отворена към хората, най-вече към професионалисти от сферата които имат толкова много да ти покажат и обясняват. И да покажеш тази работа на ментор(и) - през последните 6 месеца съм започнала да участвам в менторски програми, и съм повече от благодарна към тях, и мисля че всеки дизайнер, независимо от опита си , е хубаво да се възползва от това ценно взаимоотношение.
Анастасия: Според мен най-голямото предизвикателство като млад дизайнер е стремежът ми да правя всичко и винаги да успявам. Трудно намирам баланс между работа и почивка. Лесно се увличам в проектите и често забравям да си дам време за отдих.
Пламен: Лично за мен най-големите предизвикателства са смисловата криза, пренаситеността на пазара и липсата на дисциплина. Много често подставям под въпрос дали това, което съм решил да правя е стойностно за останалите, дали работата помага по някакъв начин на хората, или просто е поредното "красиво дизайнче" или "готина картинка". Факт е и че вече тази професия е страшно пренаситена на пазара. Конкуренцията е голяма, което не е задължително лошо, подтикващо е за по-бързо и по-добро развитие насочено към по-стойностна работа, но понякога почвам да губя виждането в цялата картинка, има ли смисъл от толкова много хора за такава професия, винаги гоня едно недостижимо ниво, една перфектна идея и визия за всичко. Лично забелязвам и понякога как ми влияе липсата на достатъчно добра дисциплина, нещо, което се боря да променям всеки ден. Дори и за най-прекрасните проекти, има моменти когато ми е много трудно да започна, след което да се накарам да ги правя достатъчно време, за да бъдат изпипани до последно. Всеки проект има нужда от достатъчно време за да бъде изпълнен в най-добрия му възможен вариант, но понякога границата с недостатъчното и прекаленото се размива. Като цяло, почна ли не мога да спра, но докато почна, винаги има някаква съпротива. Надявам се този текст има някаква логика, но това са лично за мен главните проблеми в момента.
Какво ще пожелаете на участниците?
Дарина: На участниците ще пожелая успешно представяне в конкурса и да продължават да търсят нови възможности пред себе си!
Емилия: Пожелавам успех на всички участници. Очаквам да видя много вдъхновяващи проекти, които ще ни мотивират да ставаме все по-добри в това, което правим.
Кристи: Естествено, че пожелавам успех на всички участници! Но освен на индивидуално ниво, бих искала да подчертая, че конкурсът е чудесна възможност за годишен преглед на колективното развитие на българския дизайн и уеб технологии от година на година и се надявам, че обществото ще го оцени и от тази гледна точка.
Анастасия: Пожелавам ви да сте доволни от финалния резултат и да се забавлявате през цялото време. Вярвам, че участието в този конкурс ще ви даде много възможности да се развивате и подобрявате. Успех на всички!
Пламен: На участниците първо и от все сърце - здраве. Нека да сме здрави за да можем да творим красиви и функционални неща, да можем да се събираме и обсъждаме и да си помагаме в трудностите. Освен това, успех в конкурса, но и отвъд това. Нека резултатът, независимо какъв е, да бъде повод за още повече мотивация, за да видим още по-готини сайтове догодина!