14.10.2024
Йоханнес Артинян и тази година отново е част от журито в сегмен "Дизайн", в конкурса „Сайт на годината“. Той е уеб дизайнер, фронт-енд разработчик и визуален артист. Той е съосновател в Ай Креатив ООД / I-Creativ Studio.
Като професионалист, разкажете ни накратко за своя път в дигиталната индустрия?
Завършил съм Националната Художествена Академия в София – специалност скулптура през далечната 1995 г. В онези времена на „мизерия и ентусиазъм“ с група колеги решихме да сформираме една група, която да се фокусира върху изкуството в публична среда - 7+1 art group - https://shorturl.at/V33LO . Именно във връзка с пропагандирането на дейността ни възникна необходимостта от създаване на сайт на 7+1. Към 1997-8 г. намерихме „майстор“ и за фантастичната, за тогава, цена от 450 USD въпросния „майстор“ просто НИЩО не направи :-)
Това ме амбицира и ядоса едновременно - чудесна комбинация за учене. Почнах с книги, все пак тогава имаше и книги. Мрежата беше „почти празна“ и достъпа до нея се осъществяваше основно в зали пълни с геймъри и други потно-пъшкащи потребители.
Започнах с ActionScript, флаш беше най-развитата фронт-енд технология до към 2010-13 г. През 2006 г. със Иван Йонов регистрирахме Ай-Креатив ООД и относително бързо се наложихме в нашия сегмент. От тогава имаме над 500 проекта. Най-характерното за нас, е че за добро или лошо, си останахме дигитални „занаятчии“. Мисля, че съм един от малкото дизайнери които са и фронт-енд разработчици ( това принципно не е за хвалене :-)) в всеки случай съм от най-старите :-)
Ако трябва да обобщя етапите, според мен, които се оказаха крайъгълни камъни и определиха развитието ми в тази сфера те са:
1. Флаш до ActionScript3
2. Появата на мобилните устройва - HTML5 CSS3 и jQuery
3. JavaScript ES6, TypeScript, които леко парадоксално върнаха логиката до т.1
4. WebGL2 и евентуално скоро WebGPU (за последното се разправят легенди но за сега личния ми опит не ги покрива).
Колкото до визуалната част не съм минал през различни етапи. Графиката, която правя, е функция на художественото ми образование и вкус. Не бих казал, че се вълнувам особено от модите. Естествено с появата на нови възможности интерфейсите ми се променят. Общо взето смятам, че ако можеш да кажеш нещо с две думи няма нужда да пишеш роман. Но тези „две думи“ следва да са достатъчно изпълнени със смисъл и да „вълнуват“. В крайна сметка въпреки всичките перипетии, трансформации и технологични революции става въпрос за „подреждане“ на текст и графика :-)
Какви са впечатленията Ви от участниците от предходни години? И с какво ново очаквате да Ви изненада тазгодишното издание?
Участниците в конкурса са доста различни и според мен трудно биха се вместили само в едно определение. Водещите студия определено се открояват с постоянство и много високо качество. Почти всяка години има и много приятни изненади. Има и редица проекти, които просто покриват някакви базови критерии. Тук искам да направя едно много съществено уточнение – аз разглеждам проектите от гледна точка на дизайн и донякъде фронт-енд. Напълно е възможно относително „обикновен“ проект да предлага много добър продукт и/или да е маркетингова находка. С една дума да изпълнява отлично целите си.
Тази година очаквам да бъда приятно изненадан.
Какви са основните предизвикателства, с които се сблъскват уебсайтовете днес?
Същите, както преди 20 г. :-) Да се предаде определена нелинейна информация по възможно най ясен и вълнуващ начин. Разликата, е че сега е много по-трудно. Трудността идва от огромната „конкуренция“ и много ускореното „време“. Освен това сега е доста по сложно да се задържи вниманието на потребителите. Тик-ток не е само приложение това е начин на мислене :-) Да задържиш вниманието на потребител сега е доста по сложно.
Какви препоръки бихте дали на участниците в Сайт на годината 2024?
Колкото и шаблонно да звучи да търсят себе си и да гледат по малко настрани :-) Ако намерят логика в това, което правят ще постигнат най-малкото автентичност. Иначе трябва да са много бързи и да нанюхват накъде ще задуха вятъра за да са от първите в тази посока. Номера е много прост и едновременно адски сложен – трябва един сайт да стане „автентичен и цялостен разказ“. Както в изкуството ако един творец е създал „свят“ той е постигнал целта си. Този „свят“ може да се харесва или не но това вече е органична единица.
Кое е най-ценното за Вас самия/самата в участието Ви като жури в Сайт на годината?
Предполагам възможността да съм полезен и да предам опита си без да го налагам или абсолютизирам. Структурата и броя на колегите в журито изключват подобен риск.