21.10.2024
Тази година Веселин Георгиев отново е част от основното жури в конкурса, в сегмент „Програмиране“. Той споделя, че още от дете знае, че програмирането ще е неговата професия. Още в училище самоинициативно се записва на курсове по програмиране по Pascal, като в този период се интересува и от компютърните игри. Разберете повече за него и очакванията му, в следващите редове.
Какви са впечатленията Ви от участниците от предходни години? И с какво ново очаквате да Ви изненада тазгодишното издание?
Прави ми много приятно впечатление, че всяка следваща година проектите стават все по-добри, подготвени и определено са обърнали внимание на препоръките и критериите, които техническото жури сме публикували и следим в проектите! Определено вярвам, че голяма част от проектите са не просто добри, но на световно ниво и заслужаващи и международни награди, като предните години има такива и с международни награди! Относно изненадата, всяка година има интересни реализации, които са нетрадиционни интересни от интерфейсна или техническа реализация. Винаги отделям специално внимание на такива проекти, тъй като често на пръв поглед може да изглеждат объркани или неразбрани, но аз лично им се наслаждавам и търся къде разработчиците са положили особено внимание и са поставили много дълбока мисъл и логика.
Какви са основните предизвикателства, с които се сблъскват уебсайтовете днес?
Последните години винаги основно предизвикателство беше справянето с различните екрани/устройства и размери, като това вече е нещо, като нормално предизвикателство и разработчиците и дизайнерите са намерили решения. Вярвам, че в момента предизвикателство е справянето с новите реактивни платформи за уеб разработка, това, че търсещите машини не ги индексират добре и трябва да се положи допълнително усилие в тази посока. Тенденция и предизвикателство е правенето на „по-умни“ уеб сайтове, който улесняват живота потребителите, дали чрез внедряване на чат системи с изкуствен интелект, дали изкуствения интелект позволява да се формира по-подходящ интерфейс за посетителя спрямо информация за негови предишни посещения или споделени данни с други платформи за покупки, търсения и интереси. Това определено трудно може да се види, като се гледам само повърхността на проектите, но е истинско предизвикателство и лично за мен изкуство да се направи добре!
Какви препоръки бихте дали на участниците в Сайт на годината 2024?
Правете лесни и удобни за ползване уеб сайтове, нека водещото е информацията и поднасянето ѝ, а не само визията и големите картини. Отделяйте време и следете потребителите и как те използват уеб сайта, улеснете ги да достигат до нужната им информация с минимален брой кликове, оптимизирайте уеб сайта да се зарежда светкавично.
С навлизането на AI какви са очакванията Ви за развитието на сайтовете?
Сайтовете ще стават все по-персонализирани и лесни за ползване, тъй като чрез алгоритмите ще бъде спестявано излишно търсене и мислене от страна на потребителите.
Какви са най-запомнящите се моменти от предишните години като член на журито?
За мен конкурса е истинско преживяване, от момента в който започваме колаборация с организаторите и журито за подготовка и подобряване на процеса до гласуването и разбира се вечерта на наградите. Екосистемата, която създава конкурса, дава повод на индустрията да се събере, да колаборира и накрая с най-добро настроение да се състезава и покаже най-доброто от себе си. Определено конкурса е цяло преживяване и се радвам, че мога да бъда част от него вече няколко години!
Кое е най-ценното за Вас самия/самата в участието Ви като жури в Сайт на годината?
Възможността да се видя с толкова много от най-добрите експерти в областта в България, да имаме повод да работим за подобряване на средата и качеството на проектите и разбира се да си сверя часовника за проектите по-които работя аз самия!