Новини

Интервю с Венцислав Джамбазов - жури сегмент "Програмиране" BGWEB 2024

28.06.2024

Интервю с Венцислав Джамбазов - жури сегмент "Програмиране" BGWEB 2024

Венцислав Джамбазов се занимава с информатика повече от 25 години и е един от пионерите на българския интернет. В момента се занимава активно с уеб и е преподавател в Нов български университет. Тази година той е част от журито в сегмент "Програмиране".

Като професионалист, разкажете ни накратко за своя път в дигиталната индустрия?
Започнах да програмирам още като ученик, тогава с няколко приятели бяхме "компютърджиите", както ни наричаха. По това време се бяха появили първите персонални компютри в България - Правец 82 - и на тях се опитвахме да създадем собсвена игра, въпреки че по-често ползвахме готовите такива. Тогава научих Бейсик и Асемблер. След това и много други езици за програмиране. Създадох първия си сайт през 1995 година - телефоните все още бяха аналогови, модемите - бавни, точно се беше появила "златната" версия на браузъра Нетскейп.
В годините след това имах възможността да работя с различни хора и по много и интересни проекти. С времето все повече се ориентирах към уеб и в момента това е основното, с което се занимавам, наред с преподавателската ми дейност в Нов български университет.

Готов ли е бизнесът в България да е по-смел по отношение на своето дигитално присъствие?
ИТ индустрията в България е на много високо ниво. Не мисля, че става въпрос за смелост, по-скоро за разбиране. Когато един бизнес осъзнае нуждата от качествено онлайн присъствие и ползата от това, не е трудно да намери добри изпълнители на проекта. Тук се вижда много добре това задълбочаващо се разделение, за което говори Зигмунт Бауман - една част от бизнеса се развива прекрасно в дигиталното пространство, докато друга - няма понятие какво е това.

Какви са основните предизвикателства, с които се сблъскват уебсайтовете днес?
Мога да свържа този отговор с предишния въпрос. Когато бинзнеса не разбира достатъчно онлайн пространството, той не може да формулира правилно целите и от това следва появата на сайтове, които са скучни, еднотипни и безполезни. А това допълнително подкопава интереса на така или иначе не много заинтересовения бизнес. Самите уеб агенции и разработчици също рядко са подготвени за задълбочена комуникация с клиентите си, в която да ги обучат и заедно с тях да постигнат яснота какво и как трябва да се направи.
От чисто техническата страна също виждам неща, които не ми допадат - изпозват се твърде много библиотеки и сайтовете стават тежки. С развитието на CSS и JavaScript все повече неща могат лесно да се правят непосредствено на тях. Това се опитвам да показвам и на студентите – да следят новостите и постоянно да ревизират подходите си на работа.

Какво ви впечатлява най-много в един уебсайт? Кое е важното, според Вас, за да е той добър?
Преди всичко - да постига целите си, както вече казахме, трябва да е ясно защо е направен. Интернет е препълнен с информация и трябва да се стремим нашия принос в това да е оригинален, ценен, полезен, поне за някого. Уебсайтът е сплав от технология, дизайн и маркетинг, едно предизвикателство, при създаването на което участват и двете полукълба на мозъка. Може би точно това ме заплени толкова много, за да се посветя на тази професия.
Впечатляват ме сайтове, които са различни от общия фон, в които откривам свежи идеи в технологично отношение. Впечатляват ме добре изглеждащите и бих казал - красиви - сайтове, в които има баланс между информацията и начина на нейното представяне. Впечатляват ме и сайтове, които са се посветили за каузи, които не работят само в полза на собствения си интерес, а подкрепят развитието на личността и обществото.

Какво ще посъветвате кандидатите или тези, които се колебаят дали да участват в конкурса Сайт на годината?
Да си припомнят олимпийския принцип - важно е участието. Разбира се - чудесно е да спечелиш първо място, но дори и участието ще направи така, че да те забележат. Инициативи като конкурса Сайт на годината имат важната роля да популяризират бранша и професионализма в него. Това е трибуна за добри практики и стимул за бъдещо развитие.

Какво Ви вдъхновява? Бихте ли посочили книга, блог, сайт, подкаст, който да вдъхнови и участниците в Конкурса?
Ползвам много източници на информация, чета и много книги. Не бих посочил само една или няколко. Ние всички сме различни и имаме нужда от различни стимули за да се ентусиазираме и вдъхновим. Понякога ползваш много информация и не откриваш нищо за себе си в нея. А друг път - няколко реда могат да те изстрелят в Космоса. Важното е да не спираш да се интересуваш и да търсиш.