Новини

Интервю с Мартина Миц - жури сегмент "Дизайн" BGWEB 2024

12.08.2024

Интервю с Мартина Миц - жури сегмент "Дизайн" BGWEB 2024

Мартина Мицева – Велиа или по – позната като Martina Mitz е UX/Service дизайнер и сертифициран психолог - на кратко UX Psychologist. Тази година тя отново е част от журито в конкурса „Сайт на годината“ в сегмент "Дизайн". Ето какво споделя тя за очакванията си от тазгодишното издание на конкурса:

Какви са впечатленията Ви от участниците от предходни години? И с какво ново очаквате да Ви изненада тазгодишното издание?
Впечатленията ми от предходните издания на конкурса са, че голяма част от сайтовете изглеждат и са построени по подобен начин - все едно са правени по калъп (темплейт). Малко са сайтовете, които наистина се отличават и то не само с визията си, но и със задълбочени познания и замисъл за потребителите, за които всъщност са направени. Това, което много ме изненада е колко често се среща ефект върху курсора - нещо което не бях виждала от началото на 2000 г. ???? Всяка година обаче има и приятни изненади и се надявам с всяко издание на конкурсът и обратната връзка, в която влагаме много, тези положителни примери да станат все повече.

Какви са основните предизвикателства, с които се сблъскват уебсайтовете днес?
Едно от основните предизвикателства, според мен, си остава потребителското преживяване, а то не започва и не свършва на самия уебсайт! Доста от бизнесите, които се представят, явно се затрудняват да погледнат уеб-презентациите си, като част от една еко-система, която служи на потребителите им, съответно информационната архитектура, както и визуалното оформление, често оставят доста място за оптимизация. Една част от сайтовете изглеждат, все едно са правени за други специалисти (дизайнери) или за съреднование, а не за хората, за които са предназначени...

Какви препоръки бихте дали на участниците в Сайт на годината 2024? Има ли нови тенденции или технологии, които са ви впечатлили през последните години?
От моята пристрастна гледна точка, потребителското преживяване е основен елемент, а за да е гладко и смислено, това изисква дълбоки познания на хората, за които е направено, включвайки техните цели, проблеми и притеснения.

Кое е най-ценното за Вас самия/самата в участието Ви като жури в Сайт на годината?
Даването на обратна връзка е най-ценното, с което можем да сме от полза като жури. Сигурно не винаги е приятно да четеш критики за нещо, по което си работил седмици, месеци, а по някога и години, но това е основният механизъм за подобряване на услугите/продуктите, които уебсайтовете репрезентират.

Какво Ви вдъхновява? Бихте ли посочили книга, блог, сайт, подкаст, който да вдъхнови и участниците в Конкурса?
Да Ви призная, по-скоро ме вдъхновяват конференции и срещи с колеги, които вкарват нови гледни точки или методи от други сфери и науки - преплитането на устоновени практики от различни сфери е винаги вълнуващо! И тъй като живеем във времена на information-overflow, бих препоръчала на участниците да се запознаят с основни принципи на психологията - от възприятие (Gestaltpsychology) до емоции, преживявания, памет и вземане на решения - всички те са не само релевантни за крайният потребител, но и въобще при работата с хора (, а дори и с животните, които живеят в близост до хората ????).