09.09.2024
Антония Влайкова е завършила „Информатика“ в СУ „Св. Климент Охридски“ със специализация: Информационни и комуникационни технологии. Повече от 20 години работи в сферата на информационните технологии, като през по-голяма част от това време се е занимавала със създаването на уеб сайтове. Тя е привърженик и защитник на свободния достъп до информация в интернет и софтуера с отворен код. Тази година тя отново е част от журито в конкурса, в сегмент „Програмиране“.
Другата и страст са пещерите и планините. Участвала е в множество пещерно-изследователски експедиции по света. Обожава дивата природа и се опитва по-голяма част от свободното ѝ време да прекарва в нея.
Като професионалист, разкажете ни накратко за своя път в дигиталната индустрия?
Завършила съм информатика в СУ „Св. Климент Охридски“ със специализация информационни и комуникационни технологии. Първите сайтове създадох още в края на 90-те, когато фреймовете бяха на мода. Сещам се за любима песен на Ревю „Цветя от края на 80-те“ и с усмивка добавям – „Сайтове от края на 90-те“ :-) И по това време имаше красиви решения, но беше пълно с, както им казвах, „инженерни“ сайтове: без адекватна визия, структура и навигация. Или пък с читава структура и навигация, но дразнещ дизайн.
Установих, че ако искам да се развивам и да създавам стилни сайтове, то освен програмирането е нужно да натрупам адекватни знания за дизайн, цветови композиции и типография. Така изкарах допълнителни курсове и се „зарибих“ по дизайна.
През годините съм работила като програмист, data base admin, но през цялото време отделях и време за разработване на сайтове.
На по-късен етап поривът да творя ме накара да се фокусирам изцяло в уеб сферата. Имам малка агенция и изграждам сайтове основно с WordPress. Опитвам се да допринасям за развитието и популяризацията на WordPress в България, като се включвам в разнообразни инициативи – срещи, обучения, преводи.
На сърце са ми и природозащитните каузи и затова съдействам на редица организации – дали с направата на сайт или с обучения как коректно да работят и качват информация във вече изграден WordPress сайт.
Какви са впечатленията Ви от участниците от предходни години? И с какво ново очаквате да Ви изненада тазгодишното издание?
С всяко следващо издание на конкурса срещам все по-впечатляващи сайтове.
Миналата година, мисля, беше най-добрата за конкурса, имаше страхотни сайтове с „уау“ ефект. Хубаво е, че посредствените решения се срещат все по-рядко и затова определено има нужда от подобни инициативи, които дават насоки и служат за сверяване на часовника.
За тази година очаквам да видя интересни и креативни решение. Ще се радвам на творчески проекти с приятна визия, интуитивна навигация, но не и за сметка на съдържание и достъпност.
Какви са основните предизвикателства, с които се сблъскват уебсайтовете днес?
Изграждането на добър сайт е постоянен процес на усъвършенстване, затова смятам, че е изключително важно да има добра симбиоза между различните екипи: уеб дизайнери, разработчици, маркетолози.
Разбира се, сайтовете е задължително да са бързи, адаптивни, достъпни, да работят еднакво добре на всички устройства и платформи, да дават адекватна информация.
В днешния забързан свят потребителите очакват на момента да стигнат до това, което търсят – независимо дали става въпрос за нещо полезно, практично или за определена покупка. И съответно трябва да се наблегне на създаване на качествено съдържание, сервирано по подходящ начин.
Какви препоръки бихте дали на участниците в Сайт на годината 2024?
Запознайте се добре с критериите за оценяване в различните сегменти – не просто заради оценката в конкурса, а по-скоро като примери за добри практики, които да следвате в изграждането на вашите сайтове. А след конкурса обърнете внимание на обратната връзка.
Добавената стойност от участието ви в конкурса е именно тази обратна връзка от професионалисти в различни области. И ако успеете да приложите изпратените ви насоки (или поне голяма част от тях), то със сигурност ще допринесете за повишаване качеството на сайта си.
Кое е най-ценното за Вас самия/самата в участието Ви като жури в Сайт на годината?
Следях конкурса още от самото му създаване, а от няколко години имам честта да съм част от журито в сегмент „Програмиране“ и по този начин успявам отблизо да проследя тенденциите и трендовете в развитието на българския уеб.
У нас има изключително добри агенции, създаващи проекти на световно ниво, но за съжаление има и такива, които меко казано са едва посредствени.
Конкурсът „Сайт на годината“ дава поле за изява както на утвърдени и добре известни уеб агенции, така и на нови екипи. Прохождащи агенции, уеб дизайнери и разработчици могат да почерпят вдъхновение от отличените проекти. Като жури, ролята ни е да помогнем да се оценят истински творческите и добре работещи решения, както и повече хора да се запознаят с тях.
Радвам се, че мога да сърфирам на върха на вълната с най-добрите в българския уеб и да съм част от екип професионалисти, които допринасят за развитието му, като част от индустрия и общност.